Bardzo ciekawy temat poruszył jeden z lokalnych portali internetowych. Jak donosi redakcja, zbulwersowany mieszkaniec Pabianic zgłosił się do dziennikarzy i poskarżył się im na obsługę jednego z cmentarzy rzymskokatolickich zarządzanych przez Kurię Archidiecezji w Łodzi. Mieszkaniec ten, kilka dni przed tym zgłoszeniem, organizował pogrzeb swojego ojca.
Relacja rodziny
Zgodnie z relacją mężczyzny, podczas gdy grabarz zajmował się zakopywaniem trumny, przyszedł do niego pracownik kancelarii cmentarza, żeby wraz z nim zasunąć płytę pomnika. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, jednak jego ubiór już taki był – pracownik ten miał na sobie krótkie spodenki. Syn zmarłego twierdzi, że strój ten jest niegodny do podniosłego charakteru uroczystości, wskazuje na kompletny brak szacunku wobec zmarłego. Mężczyzna twierdzi, że pochówek jego ojca został znieważony przez nieodpowiednio ubranego pracownika. Zgodnie z relacją, cała rodzina czuła niesmak z powodu zaistniałej sytuacji, a syn osoby zmarłej stwierdził, iż opisze całą sytuację do Kurii.
Administracja cmentarza
Zgodnie z regulaminem cmentarza, jego administrator jest zobowiązany do przygotowania wszelkich niezbędnych rzeczy dla kapłana i rodziny do godnego pochowania osoby zmarłej. Administrator odpowiada także za wybranie konkretnych osób, które wykonywać będą prace przy grobie. Smaczku dodaje fakt, iż nie tak dawno temu, lokalna parafia zwracała uwagę wiernym, aby bez względu na panujące wysokie temperatury, przychodzili do kościoła w odpowiednim stroju, nie odsłaniającym zbyt wiele ciała.
Moralny Funeralny – subiektywnie
Na łamach niniejszego bloga często wspomina, iż pracowałem w wielu zakładach pogrzebowych na terenie całej Polski. Jest dla mnie zupełnie absurdalnym udanie się na pogrzeb w krótkich spodenkach. Stoję na stanowisku, iż my, osoby pracujące w branży pogrzebowej, powinniśmy dbać o nasz wygląd od momentu pierwszej styczności z Klientem, przy odbiorze osoby zmarłej, aż do końca ceremonii pogrzebowej. Nie jest istotne wyznanie czy wysokość wystawionego rachunku, ponieważ każdemu zmarłemu należy się szacunek. Musimy pamiętać, iż nasz strój jest oznaką profesjonalizmu.